Autorská čtení
Dříve lidé byli vášnivější čtenáři než dnes. Neměli televizi, počítač, internet. Ti obyčejní lidé měli obvykle hluboko do kapsy, a proto neměli peníze na to, aby si dopřáli například divadlo nebo ples. Knihy tak pro mnohé z nich představovaly jediný způsob kulturního uspokojení. Samozřejmě mnozí nečetli žádnou hlubokou literaturu. V každé době existoval brak. Ale asi málokterá doba představovala takové ohrožení literatury jako ta dnešní.
Dnes se zdá, že láska k literatuře uvadá. Mladí lidé čtou méně a méně.Z toho důvodu vzniká celá řada projektů, které mají probudit větší zájem o četbu a literaturu vůbec. Zcela jistě každý zná projekt „Celé Česko čte dětem.“ Nejde ovšem jen o to číst dětem. Jde o to je k literatuře prostě přivést. Podporovat je co nejdříve k četbě, ptát se jich, ukázat jim, že svět literatury je velmi dobrodružný a bohatý. Je to velmi těžké, protože současný svět moderních technologií je až příliš velkou konkurencí.
Aktivity na podporu čtení
„Celé Česko čte dětem“ ovšem není jediný projekt tohoto typu. Různé aktivity vynakládají například i regionální knihovny.
Čtení možná vypadá jako koníček introvertů, ale pravda je taková, že lidskou přirozeností je sdílet, a to i záležitosti, které se jeví jako čistě samotářské. To znamená i zážitky z literatury. V posledních dobách vzniklo například mnoho čtenářských literárních klubů, ve kterých se scházejí milovníci literatury a povídají si o knihách, které přečetly. Tento fenomén k nám přišel z Anglie.
Velmi oblíbené jsou například také různá autorská čtení. Je to rozhodně jeden s užitečných způsobů, jak podpořit zájem o literaturu. Není to jen samo čtení, ale také seznámení s osobností spisovatele, s jeho aspiracemi, které nám dokáží otevřít brány literatury.
Článek v podobném duchu najdete například také zde:.
Takže na závěr Vám přejeme mnoho krásných knih.