Jak bojovat s pneumokoky
Pneumokokové bakterie se běžně vyskytují ve sliznici nosohltanu až 70 % malých dětí, aniž by jim způsobovaly nějaké potíže. Nakažení jiného jedince probíhá kapénkami při kýchání, kašlání nebo mluvení. Přemnožení bakterií Streptococcus pneumoniae může způsobit nemalé zdravotní problémy.
Zánět středního ucha – časté onemocnění malých dětí způsobují většinou pneumokoky. Pronikají Eustachovou trubicí do středoušní dutiny, kde způsobují bolestivý zánět.
Otrava krve – může se stát, že bakterie proniknou do krevního oběhu. V tomto případě se jedná o bakteriémii. Když se připojí horečka a nízký tlak, vzniká sepse, která je život ohrožující.
Zánět mozkových blan – ze zánětu středního ucha se může vyvinout i meningitida, pokud se pneumokoky dostanou z oblasti středního ucha až na mozkovou plenu. Typickými projevy jsou horečka, bolest hlavy, ztuhnutí šíje, únava, křeče až bezvědomí.
Zápal plic – horečka, dušnost, bolest na hrudi, to jsou některé příznaky onemocnění, které je často způsobeno pneumokokovými bakteriemi.
Jak onemocnění způsobené pneumokoky předejít?
Nejlepší prevencí před pneumokokovými onemocněními je očkování. To se provádí už krátce po narození a na výběr jsou 2 druhý vakcín:
o Synflorix – tato vakcína je plně hrazena pojišťovnou a obsahuje 10 typů pneumokoků
o Prevenar 13 – ve vakcíně je obsaženo 13 typů bakterií, ale pojišťovnou je hrazena jen částečně, a to jen dětem do 5 let a lidem starším 65 let, jako nejohroženějším skupinám
Pokud onemocnění způsobené pneumokoky propukne, spočívá léčba v podávání antibiotik a v mnoha případech je nutná i hospitalizace s nutností nitrožilního podávání antibiotik a dalších léčebných postupů. Rozmyslete si proto, zda není lepší podstoupit očkování, které je dostupné pro všechny věkové kategorie, a předejít tak uvedeným závažným chorobám.