Bydlení

Plíseň v domě, není pro mě

Plísním se daří tam, kde je vlhkost vzduchu přes 60% a teplota kolem 20 – 25 °C. Nejohroženější místa jsou spáry a zdi v koupelně, v kuchyni, dále za skříněmi a nábytkem.
Plíseň uvolňuje spory, které jsou zejména u dětí příčinou kašle, slzení, rýmy a dalších alergických reakcí.
 orosené sklo
Pokud plíseň teprve začíná a na stěně jsou viditelné malé černé tečky, je třeba místo ošetřit postřikem proti plísni, které zároveň likvidují houby, řasy a bakterie. Vždy je třeba se řídit návodem na etiketě. Plíseň nikdy nedrhnout nasucho – tímto způsobem se totiž může šířit dále. Takto ošetřené zdi můžeme natřít malířskou barvou, či vnitřní omítkou obsahující látky bránící vzniku a růstu plísní. Pokud se na některém místě plíseň objevuje opakovaně, místo je třeba oškrábat a ošetřit způsobem, který již byl popsán.
 prádelní šňůra
Pozor na sušení prádla! V menší místnosti se takto vytváří příznivé podmínky pro výskyt plísní. Pokud není jiná možnost, než prádlo sušit doma, je nutné v místnosti hodně větrat a tím se odpaří i přebytečná vlhkost.
 
Dalším kritickým místem je kuchyň, kde se vaří. Zde může velice pomoci jak vaření s pokličkami, tak využít digestoř.
 
Dobrými pomocníky v postižené domácnosti bývají elektrické odvlhčovače a vysoušeče, které přebytek vody zachytí do zásobníku. Budete se divit, kolik litrů vody dokáže pohltit.
Dalším pomocníkem je vlhkoměr, který by měl ukazovat hodnotu kolem 40 – 50 % vlhkosti při teplotě přibližně 22 °C.
 
Pokud je ale plíseň rozsáhlá a už na ni nestačíme, existují firmy, které se touto problematikou zabývají. Provádí se izolace a sanace s tím, že nejdříve je nutné zjistit jak hluboce je zdivo poškozeno a hlavně příčinu vzniku. Zde může pomoci po konzultaci s odborníkem chemická injektáž, která má za úkol vytvořit chemickou clonu, která impregnuje vlhké zdivo a vytvoří tak vrstvu proti šíření vlhkosti.
Mezi další specializované práce patří například elektroosmotické vysoušení zdiva, mechanické nebo vzduchoizolační metody. Vždy však je třeba se opravdu poradit s odborníkem, který ví, co dělá a dokáže odhadnout, která metoda je vhodná pro zdivo, která zákazník má doma.
 rozprašovací nádoby
Větrání je snad samozřejmostí, nejlépe za suchého slunného počasí. V zimě větráme krátce a intenzivně. Nábytek netlačíme až ke zdi, je vhodné nechat alespoň 5 cm mezeru, aby mohl cirkulovat vzduch.